Mandag aften fandt Benjamin Schmedes endelig Noah Narteys afløser i form af 26-årige Mads Frøkjær-Jensen. Den offensive midtbanespiller kommer til Brøndby efter et ophold i Championship-klubben Preston North End på en 3,5-årig kontrakt. Ifølge Tipsbladet betaler Brøndby cirka ni millioner kroner for Frøkjær, der har fået nummer 29 i Brøndby.
Navn: Mads Frøkjær-Jensen
Fødselsdag: 29. juli 1999 (26 år)
Position: Offensiv midtbanespiller
Tidligere klubber: OB, Preston North End
Landskampe: 1 U21-landskamp for Danmark
Jagt på spilletid sender Frøkjær til Brøndby
Mads Frøkjær-Jensen tager til Brøndby efter 2,5 år i det engelske, hvor han har haft blandet succes. Han nåede 97 kampe i Championship. Han bidrog med syv mål og 14 oplæg.
I sine to første sæsoner fik han også masser af spilletid, men i indeværende sæson har den tidligere OB-profil haft det sværere. Det er netop derfor, han skifter til Brøndby, hvis man skal tro Oliver Hargreaves, der dækker Preston for fanpodcasten The Butter Pie Podcast.
”Jeg tror Mads vil væk på grund af manglende spilletid i denne sæson, og vi ville hindre hans udvikling, hvis vi nægtede ham at skifte.
Han har været mindre vigtig i denne sæson. Han har påvirket kampene, når han kom ind fra bænken, især i udekampen imod Southampton [hvor han scorede red.]. Men han har ikke ramt den formkurve, som vi ved, at han kan have,” fortæller han til VilfortPark.dk.
Frøkjær er blot startet inde for Preston én gang i denne sæson. Det skete tilbage i november, hvor de spillede 1-1 imod Millwall.
Hans manglende spilletid skyldes især en skærpet konkurrencesituation ifølge Preston-eksperten:
”Vi har hentet to lejespillere i Alfie Devine og Lewis Dobbin, der begge har spillet rigtig godt. De har skubbet ham længere bag i køen, og han har ikke været i stand til at kæmpe sig op foran igen.”
Frøkjær har gjort store fremskridt i England
Selvom den nyslåede Brøndby-spiller blot har spillet 499 minutters ligafodbold i denne sæson, skal man ikke tro, at han vender hjem til Danmark med halen mellem benene.
Opta, et anerkendt fodbolddataanalysefirma, rangerer den engelske Championship som den sjette bedste liga i verden på deres Opta Power Ranking. Den ligger således foran både de bedste rækker i blandt andet Belgien og Portugal, hvilket fortæller meget om niveauet hos de med- og modspillere Frøkjær har kæmpet med i de seneste år.
Ifølge Oliver Hargreaves kan Brøndby-fans også godt se frem til at følge nyindkøbet, der har udviklet sig meget siden, at han forlod OB sommeren 2023.
”Han har virkelig udviklet sine evner uden bolden i presspillet. Hans evner til at drive bolden fremad, hans overblik og mand-imod-mand egenskaber betyder, at han altid kan blive den bedste spiller på banen. Hans presspil er rigtig godt, men han er ikke en defensiv spiller, og han kan tabe hovedet og begå dumme frispark.”
”Når han ikke har tur i den, har han desværre en tendens til at blive en tilskuer, der ikke påvirker kampen meget. Så bliver han frustreret og giver bolden væk for nemt,” siger podcast-værten.
Under cheftræneren Paul Heckingbottom har Preston spillet et 3-4-2-1-system med to tiere, der minder om det Brøndby praktiserede under Jesper Sørensen. Her har Frøkjær-Jensen spillet som en af de to offensive midtbanespillere.
Skiftet til Steve Coopers 4-2-3-1 bør dog ikke blive et problem for danskeren, hvis man skal tro Preston-eksperten. Han forudsiger faktisk, at det kan være med til at få endnu mere ud af Frøkjær-Jensen.
”Så længe han har frihed på den sidste tredjedel af banen, så vil han være rigtig god for Brøndby. Jeg tror faktisk, at det [Coopers 4-2-3-1-system red.] vil passe ham bedre med fløjspillere og angribere, der kan løbe omkring ham,” vurderer han.
Hvis Coopers system forløser Frøkjær, så har tilskuerne på Brøndby Stadion virkelig noget at se frem til.
”Brøndby-fans skal være glade og spændte, fordi det potentiale Mads har, kan gøre ham til en af de bedste midtbanespillere i ligaen. Hvis han genvinder sin selvtillid og spiller med frihed, så bliver han en rigtig god spiller for Brøndby,” afslutter Oliver Hargreaves sin vurdering af januars sidste Brøndby-transfer.
Mads Frøkjær-Jensen kan debutere for Brøndby i søndagens Superliga-premiere på hjemmebane imod Randers.
Bliver Mads Frøkjær en succes i Brøndby? Del din holdning i kommentarfeltet.
VilfortPark.dk er en uafhængig hjemmeside om Brøndby. Vi dækker stort og småt fra vores smukke klub. Vi sætter en ære i at give en stemme til alle medlemmer af fanscenen. Du kan følge os på X, Facebook, YouTube og Instagram. På den måde kan du sikre dig, at du aldrig går glip af en opdatering fra os igen.
Hvis du vil være en del af VP-fællesskabet og hjælpe med at give medfans det bedst mulige Brøndby-indhold, hører vi meget gerne fra dig.
Medgrundlægger af VilfortPark.dk tilbage i 2021 og redaktør her på siden. Jeg så min første Brøndby-kamp i 1997, og jeg fik mit første sæsonkort til 2005/06-sæsonen. Aktiv fan på Sydsiden og udebaner i Danmark og Europa frem til 2017. I dag magelig sæsonkortholder på langsiden.
Har dækket fodbold for flere medier i ind- og udland, og er blandt andet blevet publiceret i The Blizzard, The Moscow Times, These Football Times og citeret i BBC, The New Yorker, Talk Sport, P1, Radio 24syv, DR, Ekstra Bladet og mange andre steder i historier om fodbold.


Fed analyse og fede ord fra Preston-eksperten. Jeg tror selv på at han nok skal blive en succes!
Forresten – det er Randers de møder på søndag i forårspremieren – ikke OB 😉
Mange tak for at læse med. Jeg har rettet detaljen omkring næste kamp. Godt du er vågen!
Noget af det mest interessante analyse jeg har læst, han bliver spændende at følge.
Mange tak Kim. Jeg er glad for, at der bliver sat pris på arbejdet. Der bliver lagt mange ulønnede timer i VilfortPark, så det er rart at høre, at vores medfans er glade for det 🙂