I takt med at aftenerne på Vestegnen bliver mørkere og koldere, kommer januars transfervindue tættere på. Manden, der skal føre Brøndby IF sikkert igennem transfer-strabadserne, er Scott McLachlan.
Englænderen sidder lige nu i rollen som midlertidig sportsdirektør i Brøndby, og han har en vigtig opgave foran sig.
På trods af det store ansvar forbliver han dog et relativt ubeskrevet blad på Vestegnen.
Tidligere klubber (periode):
AFC Wimbledon (1993-2003)
Northampton (2003-2006)
Southampton (2006-2008)
Fulham (2009-2011)
Chelsea (2011-2022)
Global Football Holdings (2022- )
Brøndby IF (2022- )
Inspireret af Drillo og foregangsmand med data
Hvor McLachlan ikke har været særlig informativ omkring sin tilgang til jobbet som sportsdirektør i danske medier, har andre været mere heldige. I sommers deltog han i The Transfer Podcast, der er lavet af FootballTransfers.com.
I et næsten to timer langt interview fortæller han om sin rejse i fodboldens verden såvel som Global Football Holdings’ planer og muligheder.
En af hans tidlige læremestre og inspirationskilder var norske Eigil “Drillo” Olsen, som han arbejdede under i engelske Wimbledon. På trods af nordmandens tvivlsomme ry i Danmark var han en foregangsmand inden for brug af data i fodboldverdenen. Det var blandt andet ved hjælp af en datadreven tilgang, at han som landstræner stod bag norsk fodbolds guldalder, der kulminerede i en 2-1-sejr over Brasilien ved VM i 1998. Og det var Drillo, der lod McLachlan tage skridtet fra ungdomstræner til dataanalytiker.
Fra Wimbledon, og gennem Northampton og Southampton, gik turen til Fulham for McLachlan, hvor han blev chefspejder. Her var data igen og kreativ tænkning igen vigtige værktøjer for klubben, hvis budget var mindre end størstedelen af konkurrenternes.
I The Transfer Podcast fortæller McLachlan, hvordan en smart rekruttering -og scoutingstrategi var stærkt medvirkende til, at Fulham i 2010 spillede sig helt frem til Europa League-finalen. Kampen blev dog tabte til mægtige Atletico Madrid.
Da London-klubben ikke havde midlerne til at konkurrere med de rigeste klubber, måtte de i stedet finde gode spillere, som blev overset på de finere adresser.
McLachlans hold af talentspejdere identificerede tre typer af spillere, som typisk ikke fik den opmærksomhed, de fortjente. Det gjaldt; 1) spillere, der manglede fast spilletid, 2) spillere, der blev set som værende skadesplagede eller havde haft slemme skader for nyligt og 3) spillere med egenskaber, der gjorde det muligt at omskole dem med succes til nye positioner.
Det var spillere, der passede ind i en eller flere af disse kategorier, som Fulham gik efter. Her var Moussa Dembélé, der kom til fra AZ Alkmaar og senere blev en stor Premier League-stjerne for Tottenham Hotspur en af de store succeshistorier.
Det politiske spil i Chelsea
McLachlan nåede to år i Fulham inden, han i 2011 tog til Chelsea. Her nåede han at være i 11 år, og den dag i dag har han stadig et godt navn i storklubben. Det fortæller den engelske journalist James Shield, der dækker Premier League for avisen The Star og følger Chelsea tæt.
“Chelseas trofæhøst i Scotts periode på Stamford Bridge taler sit tydelige sprog,” siger Shield til VilfortPark.dk.
“Selvom han ikke var en velkendt figur i medierne eller offentligheden, var han en afgørende hjul i den velsmurte og produktive Chelsea-maskine i den æra.”
Premier League (2): 2014/2015 & 2016/2017
FA Cup (2): 2011/2012 & 2017/2018
EFL Cup (1): 2014/2015
Champions League (2): 2011/2012 & 2020/2021
Europa League (2): 2012/2013 & 2018/2019
UEFA Super Cup (1): 2021
VM for klubhold (1): 2021
“Han er generelt respekteret blandt fansene. Han brugte 11 år i Chelsea, og i den periode vandt Chelsea samtlige trofæer, de kunne. McLachlan var aldrig et stort taleemne blandt fansene, hvilket var en præstation, når man tænker på den opmærksomhed og dækning Chelsea får. Han var meget indflydelsesrig i [Roman red.] Abramovich-æraen og forlod først klubben, da Todd Boehly og Clearlake Capital overtog Chelsea.”
Selvom brugen af data er et gennemgående tema i McLachlans karriere, er han dog ikke en rendyrket talknuser.
“En af de ting, der virkelig imponerede mig omkring Scott var, at han bruger moderne metoder, men i modsætning til mange talentspejdere, analytikere og rekrutteringsfolk, så er han ikke afvisende over for de old school metoder som klassisk scouting,” forklarer Shield.
“Der er en grund til, at de gammeldags metoder stadig eksisterer – de virker. Scott kan lide at bruge dem, men han supplerer dem og forbedrer dem med mere teknisk og statistisk dataanalyse.”
Netop dette emne fortæller McLachlan også om i The Transfer Podcast. Her fortæller han, hvordan han i sin Chelsea-tid optimerede klubbens rekruttering ved netop at kombinere datadreven scouting med den traditionelle tilgang.
“Der vil altid skulle være et menneskeligt aspekt i processen. Data kan føre dig til de rigtige markeder, mindske antallet af spillere du skal kigge på og informere dig om, hvordan spilleren vil præstere, hvis de kommer til din klub. Det kan også hjælpe med at forudsige potentielle skadesproblemer, men i sidste ende tager vi et menneske fra en stamme ind i vores stamme. Nuancerne, følelserne og forbindelserne er virkelig grundstenen i sport,” forklarer han om sin scoutingfilosofi.
I podcast fremhæver McLachlan også flere gange vigtigheden af menneskelige relationer i fodboldverden. Han fortæller, at han gennem sit netværk blev headhuntet til stillingerne i både Fulham og Chelsea.
Evnen til at bygge relationer og navigere i den hektiske fodboldverden er også noget, Shields har lagt mærke til.
“Det er vigtigt at bemærke, at Scott tydeligvis er en erfaren politisk operatør. Det ses tydeligt på hans langvarende ophold i en hektisk klub som Chelsea. Det er afgørende i moderne fodbold,” forklarer han.
Succeshistorien Mateo Kovacic
Gennem sine 11 år på Stamford Bridge havde McLachlan naturligvis fingrene i et utal af handler. For Shields er der dog en, der skiller sig positivt ud.
“Personligt synes jeg, at hans største succes i Chelsea var, at han hjalp med at finde og rekruttere spillere, der blev stamspillere og har fået store karriere efterfølgende. Det bedste eksempel er Mateo Kovacic.”
“Selvom han kom fra Real Madrid, var han ingen galactico. Alligevel blev han altafgørende for Chelseas præstationer, og han viste sit niveau på den største scene for Kroatien også. At Pep Guardiola senere hev ham til Manchester City siger det meste.”
Kroaten nåede at vinde både Champions League, Europa League og VM for klubhold i løbet af sine fire år i London.
“Alt i alt faldt Scotts tid på Stamford Bridge sammen med en af de mest succesfulde perioder i Chelseas historie,” afslutter journalisten.
Det kommende transfervindue åbner som bekendt den første januar, og det vil give os de første indikationer på McLachlans evner som sportsdirektør.
Hvilke forventninger har du til McLachlan som sportsdirektør, og tror du, at hans erfaring som talentspejder fra England hjælper ham? Skriv din holdning i kommentarsporet forneden og deltag i debatten.
Medgrundlægger af VilfortPark.dk tilbage i 2021 og redaktør her på siden. Jeg så min første Brøndby-kamp i 1997, og jeg fik mit første sæsonkort til 2005/06-sæsonen. Aktiv fan på Sydsiden og udebaner i Danmark og Europa frem til 2017. I dag magelig sæsonkortholder på langsiden.
Har dækket fodbold for flere medier i ind- og udland, og er blandt andet blevet publiceret i The Blizzard, The Moscow Times, These Football Times og citeret i BBC, The New Yorker, Talk Sport, P1, Radio 24syv, DR, Ekstra Bladet og mange andre steder i historier om fodbold.
Spændende at læse om baggrunden tak Toke
Tak for at læse med 🙂 !